TradeFive > Türkiye’de Gıda Sektörü İhracatı

GIDA SEKTÖRÜ VE İHRACAT

Türkiye ihracatta yeni bir dönemin kapısını aralıyor. 2000’li yılların başından itibaren büyük bir ivme yakalayan Türkiye dış ticareti, 2023 hedeflerine doğru her yıl kademeli olarak büyüyor ve dünya devleriyle yarışacak kimliğe adım adım yaklaşıyor.

Son 17 yılda 30 milyar dolardan 157 milyar dolara ulaşan Türkiye dış ticaret hacminde en büyük paylardan biri ise gıda sektörüne ait. Tarım ihracatımız 14.9 milyar dolar seviyesine ulaşırken Türkiye’nin 2017 yılında gıda sektörü ihracatı ise toplam 10 milyar 679 milyon dolarlık bir hacme erişti. Böylece 2016 yılında 9 milyar 911 milyon dolar olan gıda maddeleri ihracatını geride bırakmış oldu.

2017 yılında 200’den fazla ülkeye taze ve dondurulmuş gıda ihracatı yapan Türkiye’nin dış ticaretinde en büyük pazar, %47.1’lik pay ile Avrupa Birliği (AB) ülkeleri oldu. AB’ye gıda ihracatı hacmi toplam 6.5 milyar doları aştı. Bu ülkeler arasında başı çeken ülke Almanya’ya gıda ihracatı 1 milyar dolara yaklaşırken Hollanda, İngiltere ve İtalya da gıda ürünleri ihracatında üst sıralarda yer aldı.

Türkiye’nin Irak’a gıda ihracatı ise un, hububat, bakliyat, et ve süt ürünleri başta olmak üzere 3 milyar doları aştı. Rusya’ya taze ve kuru gıda ihracatı 800 milyon dolar olurken Suudi Arabistan’a da 500 milyon dolarlık gıda ürünleri ihracatı yapıldı. Türkiye’nin Japonya’ya gıda ihracatı ise 170 milyon dolar düzeyinde.

2017 yılında, bir önceki yıla oranla %30.7 artarak 8.7 milyar dolar olan Türkiye’nin ABD’ye ihracatında da gıda sektörü önemli bir yer tutuyor. ABD’ye gıda ihracatı ise 2017 verilerine göre 800 milyon dolar barajına yakın bir seviyede.

Son yıllarda büyük bir artış gösteren ihracatımızda en önemli ürünleri meyve ve sebzeler, kabuklu yemişler, konserveler, un ve değirmencilik ürünleri, zeytin ve zeytinyağı, pamuk ile tütün ve tütün mamulleri oluşturuyor. Öyle ki meyve ve kuru gıdaların ihracatı, genel gıda ihracatının yaklaşık %25’ini oluşturuyor. Gıda ihracatı firmalarının en çok satış yaptığı diğer alanlar ise sırasıyla konserveler, un ve nişasta ile hayvansal ve bitkisel yağlar oldu. 2001 yılında 1.5 milyar dolar olan meyve ve sebze ihracat hacmi her yıl ortalama %7.7 artış göstererek artıyor. 2017 yılı gıda ihracat rakamları ise bitkisel ürünler için 14.6 milyar dolar, hayvansal ürünler içinse 2.3 milyar dolar seviyesine ulaştı. Burada en büyük pay ise 6.4 milyar dolar ile hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamullerine ait. 2017 yaş sebze ve meyve ihracatı ise 2.2 milyar dolarlık bir hacme sahip. Türkiye’nin 2017’deki organik gıda ürünleri ihracatı, bir önceki seneye oranla %17 artarak 87 milyon dolar seviyesine ulaştı.

Son dönemde organik gıda maddeleri ihracatında en popüler alanlar ise kuru üzüm, kuru incir, kuru kayısı ve fındık ihracatı oldu.

Organik gıda ihracatında Türk gıda ihracatı firmaları, dünyanın birçok farklı noktasına ulaşmayı başardı.